Sporcu Beslenmesinde Avokadonun Etkileri

Salonda fitness yapan ve düzenli spor yapan kişiler için en önemli şeylerden biri enerjidir. Vitamin, mineral ve yağ içeriği fazla besinleri tüketmek zorundadırlar. Bu gereksinimleri karşılayan en iyi meyve avokadodur. Avokado sporcu beslenmesine ne kadar etki ediyor? Spor yapan kişilerin sağlığına ne kadar etkisi var? Bu soruların cevaplarını verelim.

Tekli doymamış yağ oranından zengin içerikli alanya avokadosu, kalbiniz için de çok sağlıklı bir meyvedir. İyi yağlara sahip besin tüketimi, vücudunuzun vitaminlerin ve faydalı besin maddelerinin işlenmesine emilmesine katkı sağlar. Gözleriniz için de faydalı besin içeriğine sahiptir.

İçeriğindeki Potasyum Egzersizden Kaynaklı Krampları Önler

Avokado spor yapanların kalp ve göz sağlığını korumasına fayda sağlar . Hastalık anında bağışıklık sisteminizin güçlenmesine etki eder ve hızlı şekilde iyileşmenize yardımcı olur. Yoğun lif içeriği sayesinde sindirim sisteminizi düzenler. Sporcular için bol şeker içerikli besin takviyeleri yerine avokado tüketmek her zaman daha sağlıklı bir seçim olacaktır. İçeriğinde bulunan potasyum, elektrolit dengenizi korur, kramp ve kasılma yaşamanızı engeller.

Avokadonun en büyük faydalarından biri, anti-inflamatuar özelliğinin olmasıdır. Folat, C, E, K ve B6 vitaminlerinin etkisi antimikrobiyal olmasıdır. Avokado tüketmek egzersizin vücutta yaratmış olduğu stresin sistemik inflamasyonunu azaltır bu yüzden sporcu beslenmesinde çok tüketilmesinde büyük etkendir. Anti-inflamatuar gıdalar, spor yaparken oluşabilecek yaralarınızın hızlı iyileşmesine de katkı sağlar. Anti-inflamatuar içeriğe sahip meyveler vücudunuzda egzersiz yaparken oluşabilecek veya dış etkenlerin neden olabileceği inflamasyon ve doku hasarlarını giderir.

Sporda Günde En Az 1 Adet Avokado Tüketin

Spor yaparken, kolay tüketilebilen yumurtanıza, sandiviçlerinize ve salatanıza avokado koyabilirsiniz. Fazla iyi yağ içerdiği için avokado, kalori bakımından zengindir. Genelde bir avokadoda 230 - 250 arası kalori bulunur. Yaptığınız sporun ağırlığına ve gerekli kalori ihtiyacınıza göre günlük 1 veya 2 avokado tüketmek size gereken gücü sağlayacaktır.

Avokado ezildiğinde yoğunluğu sayesinde mayonez gibi kullanabilirsiniz. Avokadoyu ezip içine fesleğen, sarımsak ve soğuk sıkım zeytinyağı ekleyerek mükemmel bir kahvaltılık sos üretebilirsiniz. Makarna veya yağsız biftek hazırladığınızda yanına ekleyerek güzel bir tabak oluşturabilirsiniz. Bu tarz yemekler spor için gerekli olan gücü ve enerjiyi size sağlayacaktır.

Avokadoyu atıştırmalık sandviçlerinize de ekleyerek güzel bir besin takviyesi oluşturabilir gündelik yaşamınızda da sağlıklı ve dinç kalmanıza fayda sağlayabilirsiniz.

Spor yaparken ihtiyacınız olan enerji ve güce kavuşabilmeniz için gerekli olan avokadoyu www.alanyasepeti.com adresimizden 7/24 avokado sipariş edebilirsiniz.