Avokadonun Bebeklere Faydaları Neler ?

Küçük bebekleri olanlar her zaman faydalı ve sağlıklı besinleri seçip bebeklerinin doğru beslenmesine yardımcı olmak durumundadır. Bu yüzden bütün annelerimiz ve anne adayı olanlar bebekleri için en uygun mamayı bulmalı. Annelerimize bu konuda avokado meyvesinin bebeklerine ne kadar etkin ve faydalı bir meyve olduğunu anlatmak istedik, avokado bebekler için gerçekten ideal bir besin kaynağıdır. En büyük sebeplerden biri de avokadoyu hiç ısıl işlem görmeden yani pişirmeden bebeklerinize yedirebiliyor olmanızdır, bunun yanı sıra tadının güzel olması da bebeklerinizin avokado yerken severek yemesini sağlamaktadır.

Avokadonun Bebeklere Diğer Faydaları Neler ?

Avokado tüketildikten sonra sindirimi kolay olan bir meyvedir. Bebeğiniz katı gıdalar tüketmeye geçtiği zaman avokado ile başlanabilir. Avokado içeriğinde A, K, E, C ve B-6 vitaminlerini bulunduran faydalı bir meyvedir. Bunun dışında magnezyum, kalsiyum, demir, potasyum ve sodyum gibi çok fazla mineral içermektedir. İçerdiği tüm bu vitamin ve mineraller sayesinde bebeğinizin bağışıklık sistemi büyük ölçüde güçlenir ve dışarıdan gelebilecek hastalıklara karşı çok dirençli olurlar.

İçerdiği doymamış yağlar bulunduran avokado, gelişmekte olan bebeğinizin göz ve beyin sağlığına da büyük oranda etki sağlar.

Mide ağrısı ve bağırsak sendromu çekenler içinde avokado tüketmek rahatlamanıza yardımcı olur, mide hazmını ve sindiriminizi kolaylaştırır. Kabızlık ve mide üşütmesinde de etki eden avokado antioksidan özelliğinin olması da vücuttaki toksinlerin atılmasında, hücrelerimizin yenilenmesinde ve bağışıklık sistemimizin her zaman güçlü kalmasında büyük etki sağlar.

Avokado tüketmenin vücutta oluşan iltihapları da giderici ve önleyici etkilerinin de olduğu kanıtlanmıştır. Beklenmedik yaralanmalarında iyileşmesinde hızlandırıcı ve antibakteriyel etkilerinin de olması avokadonun bilinmeyen özellikleri arasındadır. Bu gibi etkiler avokadonun sağlımıza ne kadar fazla etkilerinin olduğunu gösteriyor. Avokado tüketmek istiyorsanız sayfamızdan avokado sipariş edebilirsiniz.

Bildiğiniz üzere bebeklerimizin ciltleri çok narin ve hassastır. Bu yüzden en ufak bir düşme yada darbede o bölgenin kanayıp yara haline gelmesi hatta iltihaplanmasına sebep olur. Bu gidi durumlarda avokadonun etkileri arasında bahsetmiş olduğumuz iltihap giderici ve yara iyileşmelerinde hızlandırıcı özelliğinin olması bebeklerimiz için çok önem taşımaktadır. Bir çok ülkede yapılan araştırmalar sonucu avokadonun bu özelliği tescillenmiştir.

Gelelim avokadonun karaciğere etkilerine. Bebeklerde çok fazla görülen Hepatit türü ve sarılık hastalıklarına da avokado koruma sağlayan bebeklerimize direnç sağlayan etkisi vardır. Bebeğinizin bu gibi hastalıklara karşı daha dirençli olmasını istiyorsanız, bebeğinizin beslenmesinde avokadoyu gönül rahatlığıyla yedirebilirsiniz.

Bebeğiniz katı besin tüketimine geçmekte gecikmişse ve avokado tüketmesini istiyorsanız avokadoyu püre halinde de yedirebilirsiniz. Yapmanız gereken olgun bir avokado satın alıp çekirdeğini ayırdıktan sonra çatalınızla ezerek yada blenderdan geçirerek püre haline getirebilirsiniz. Ekstra içine alanya muzu da katarak biraz daha tat verebilir ekstra vitamin de sağlayabilirsiniz. Beslenme uzmanlarının da belirttiği gibi 1 yaşından itibaren bebeklerinize avokado ve muz karışımını verebilirsiniz. Uzmanlar avokado meyvesinin insan vücuduna ne kadar çok fayda sağladığı konusunda ortak görüş bildirmişlerdir.